NORRA LATIN: TEENAGE DRAMA NA 2
12:46 AM
ANOTACE: Tamar sní o tom, že se stane herečkou. Clea na divadle a filmových natáčeních vyrostla. Jednoho deštivého srpnového dne obě začínají studovat prestižní divadelní program na škole Norra Latin ve Stockholmu. Chodí do stejné třídy, ale žijí zcela rozdílné životy. Tamar opustila svou rodinu i své přátele a odstěhovala se do nového města, kde zjišťuje, že na své škole nezapadá. Clea ve Stockholmu bydlela už od narození a v kolektivu zcela samozřejmě zaujme pozici na vrcholu sociální hierarchie. Starobylá budova ale skrývá mnohá tajemství. V době, kdy Norra Latin byla ještě školou pouze pro chlapce, se v aule při inscenaci Snu noci svatojánské odehrála tragédie - jeden z učitelů zemřel a jeden z mladých herců beze stopy zmizel. Dnes se o nich vypráví městská legenda. Co je pravda a co fikce? Co se tu noc před skoro sedmdesáti lety stalo? A co číhá ve stínech gymnázia?
MOJE POCITY A DOJMY: Na této knížce mě ihned upoutal fakt, že autorka je ze Švédska a také si vybrala pro dění svého příběhu hlavní město Stockholm. Je vždy osvěžující číst něco, co nenapsal anglicky mluvící autor a co se neodehrává v USA 🙂👍. Stejně tak mě upoutalo divadelní prostředí a příslib staré záhady.
Neobvyklý název Norra Latin získala kniha po stejnojmenné budově ležící v centru Stockholmu. Zajímavým faktem je, že autorka si tuto "střední školu" (dnes budova slouží jako konferenční centrum) i budovu její knižní konkurenční akademie detailně prošla a zasadila tak příběh do skutečného a jí známého prostředí. Stejně tak se snaží až k vám do obýváku přenést i celý Stockholm 😁. Zmiňuje v knize spoustu ulic, parků a dalších míst. Bohužel, jako českému čtenáři vám to asi nic moc neřekne. Já Stockholm navštívila jednou na chvíli, takže jsem si zavzpomínala na místa, na kterých jsem byla (i když si nepamatuji názvy), a to je tak vše. Po čase mi to neustále zmiňování názvů ulic i celkem lezlo na nervy 😐. Pro příběh totiž nejsou ta jména vůbec podstatná. Už toho tam bylo až moc. Ocení to vážně možná akorát ti, co ve Stockholmu žijí a mají ho zmapovaný.
Mimochodem, pokud příliš neovládáte angličtinu, můžou vám překážet občas použité anglické věty. Chápu, že původní text knihy je ve švédštině a že ve Švédsku a dalších skandinávských zemích je naprosto běžné umět výborně anglicky už na základní škole, takže autorka zakomponovala angličtinu, stejně jako ji běžně používají švédští teenageři, jenže českého čtenáře to může třeba rušit. Mně konkrétně tedy ne, ale jiné ano. Možná by bývalo bylo dobré dodat do knihy poznámky překladatele 😄.
A teď k postavám a ději. V této knize najdete dvě hlavní náctileté hrdinky, Cleu a Tamar. Příběh je tedy vyprávěn ze dvou úhlů pohledu. Tamar i Clea sní o herecké kariéře, ale jejich životy jsou diametrálně odlišné. Zrovna tak nebývá problém od sebe rozlišit jejich vyprávění. Postavy se vám nemusí nutně líbit, ale nedá se jim upřít, že jsou velmi živé.


"Člověk si přeje být milován. Nesplní-li se mu to, chce být obdivován, a nesplní-li se mu ani to, chce být obáván, v dalším případě nenáviděn a proklínán."

Mimochodem, kromě Tima byl pro mě děsnou postavou také jejich učitel herectví Olle. Panebože 🙄😫. Ten chlap byl místy fakt na zabití. Nechápu, jak si učitel může dovolit před celou třídou probírat to, že se Tamar nedaří mezi spolužáky zapadnout a takto jí ponižovat. Stejně tak vůbec neuměl pracovat s Timem. Taky se o něj mohl zajímat a snažit se mu pomoci. Alespoň popovídání s ním by ho nezabilo. Byla jsem ráda, že mu to Tamar na konci hezky vytmavila 👍.
"Divadeláci nepařili, aby se zlili, ale zlili se, aby vypadali dekadentně, světaznale a nádherně tragicky."

Na knize mě kromě hlavní magické záhady hodně bavilo prostředí divadla a herectví 🎭. Líbilo se mi propojení se Shakespearovým Snem noci svatojánské. To na tom bylo nejlepší. Ocenila bych více záhady s Pukem, Erlingem a maskou, také tedy více divadla, no a méně teen drama a toxického vztahu Cley a Tima. Autorka sice vykresluje živé postavy a jejich problémy, jenže mě taková ta zlatá mládež bohužel už dávno v knihách nebaví. Knížka mi tedy přišla jako taková divadelní Gossip Girl.
Klidně bych brala, kdyby kniha byla místo YA prostě knihou pro dospělé a hrdinové byli třeba na vysoké herecké škole. Nápad je to krásný, ale dalo by se z toho vytěžit mnohem více. Mohlo by to být mnohem temnější a stejně tak by kniha pak mohla obsahovat i peprnější scény. Navíc by mi ke starším postavám i lépe seděl ten Shakespeare.
"Jsem tulák noci, samý žert a vtip."
Příběh se mi četl celkem snadno, ale lepší by prostě bylo, kdyby byl zpracovaný se staršími postavami a tedy i pro starší čtenáře. Pak by to byla pecka. Nějak mi prostě neseděl příběh k věku hrdinů. Asi už jsem prostě stará. Jinak to bylo fajn počtení.
4 komentářů
Anotace mě zaujala, ale jak jsi postupně líčila ty charaktery... no, asi by mě to štvalo. :D
ReplyDeleteAhoj, díky za recenzi. Jenom prosím o opravu jména jedné z hrdinek - je to Clea, ne Cleo :)
ReplyDeleteUpřímně ti řeknu, že jsem ani nečekala, že mě to bude takhle bavit, na pubertální dráma už asi začínám být ráda. :D Dva úhly pohledu super (mám ráda, když máme víc perspektiv a nic není jenom černobílé), i když jsem si tedy u Cleiných částí často říkala jenom PROČ, proč by něco takovýho podstupovala dobrovolně a je fakt, že zazobaná děťátka tedy měla velmi pestrý život ... holt umělci. :'D Trochu jsem se bála, co se z toho vyklube, a ono to nakonec společně fungovalo perfektně.
ReplyDeleteTo jsem ráda 😀😀🙂
Delete