Loňský rok v listopadu jsem se s ESN Odense vydala na erasmovou legendu Skandinávie a to Sea Battle. Po návštěvě Stockholmu ve Švédsku a plavbě lodí přes noc jsme se ráno octli v Tallinnu v Estonsku. Celý den bylo zataženo a pršelo takže jsem foťák moc nevytahovala, ale přesto mám pár (snad pěkných) fotek z tohoho města, které vás okouzlí svou středověkou částí a poté nadchne i svou moderností. Za návštěvu tu jistě stojí stará lékárna, kde prodávají také současné léčivo a pak vyšlápnout si schody nahoru jelikož pak se vám naskytne úžasný výhled na celé město s mořem někde v dálce. V Tallinnu je přístav kousek od centra. Na jídlo si určitě zaskočte do LIDO v nákupním centru naproti Opeře. LIDO je známý řetězec z Lotyšska. Já tu za obr porci hranolek s kečupem, květákový casserole (můžete vidět na fotce), dezert a pití zaplatila (pokud si pamatuji dobře) asi 8 EUR, což je na Skandinávii celkem slušné, když si vezmu, že v Dánsku v hospodě dáte za Somersby cider klidně 70-90 Kč.
Galerie Brandts (brandts.dk/en, Odense, Dánsko) byla původně textilní továrnou a je to jistě jedno z míst, která v Odense navštívit. Já sama tam byla během svého pobytu asi 2x, jednou na kulturní noci i s prohlídkou v AJ a jednou se školou. Často pořádají události se vstupem a prohlídkou zadarmo a každý čtvrtek od 5 do 9 večer mají také vstup zdarma. Expozice se po čase mění takže jsem neviděla pořád to samé :-). Zde jsou fotky z jedné mé návštěvy.
26. září pořádal starosta Odense recepci pro všechny mezinárodní studenty a to jsem si já, ani Karin a Annik nemohly nechat ujít :-). Z proslovů jsme toho sice moc neslyšely jelikož jsme stály moc daleko ale občerstvení bylo výborné. Na ty sendviče bych si přála mít recept. Po návštěvě recepce jsme se vydaly do galerie Brandts na mezinárodní noc, která spočívala ve vstupu zdarma a prohlídce v několika jazycích (angličtina, němčina, dánština a možná ještě nějaký jazyk... třeba francouzština to mohla být... nepamatuji se přesně).Vybraly jsme si samozřejmě angličtinu i když holky by mohly jít na prohlídku v němčině, ale to bychom se musely rozdělit. V galerii je i muzeum médií a i když jsem ji v září navštívila prvně tak to nebylo naposled :-). Byla jsem tam pak ještě nejméně dvakrát a to vždy zdarma v rámci nějaké akce.
Vítám vás u třetí postu ze Stockholmu. Jak vidíte tak druhý den už tak slunečné počasí nebylo a tudíž se o něco ochladilo, ale naštěstí jsme nezmrzli ani tak. Sníh v listopadu taky naštěstí nebyl takže jsem se nemusela bát, že si namelu tlamu. Když jsem věděla, že pojedu takhle na sever tak jsem vlastně ani nepřemýšlela jestlipak tam bude sníh jelikož v Dánsku jsem zažila akorát dvě menší sněhové bouře po kterých stejně nebyla ani stopa po sněhu. Prý to vždycky všechno vyžere Švédsko. No... zjevně asi později než jsme tam byli. Co na Stockholm říkáte vy? Byli jste tam? Chtěli byste se tam podle těchto fotek podívat? Nestyďte se a povězte mi to ;-).
Další část fotek ze Sea Battle... konkrétně z krásného Stockholmu ve Švédsku je tu :-). Byl to sice náročný ale supr výlet. Příště vás čekají poslední fotky z toho města a přesuneme se k době na lodi a následně do Tallinu v Estonsku.
Stockholm jsme si zamilovala. První den nám přálo počasí a tak slunce svítilo o sto šest. Všude bylo krásně čisto, vrabčáci v parku dost nebojácní, domluva v angličtině bez problému, spousta vody a mostů... chybí mi to :-).
V listopadu jsem se během mého dánského pobytu zůčastnila skandinávské erasmové legendy Sea Battle 2013. Tenhle výlet spočíval v cca 12ti hodinové noční cestě autobusem z Odense do Stockholmu ve Švédsku, prohlídkou Stockholmu, večerní párty zde, druhý den odpoledne cestou lodí do Tallinu v Estonsku kam jsme přijeli ráno, prohlídkou Tallinu a odpoledním odjezdem lodí zpět, pak už ráno rovnou nástup do busu a zpět do Dánska.
Ten den a půl ve Stockholmu stál opravdu za to. Prohlídli jsme si město, navštívili muzeum, šli na párty, nakoupili suvenýry :-). No a protože fotek mám opravdu spoustu tak čekejte ještě tak dvě pokračování Stockholmu a samozřejmě se také dočkáte časem lodi a Tallinu. Doufám, že jsem takto na severu nebyla naposled a do Stockholmu se třeba ještě někdy vrátím... plus bych chtěla navštívit i Norsko a Finsko. Úplně na konci článku si můžete počíst více o tom jak to vlastně první noc a den na cestě probíhalo :-).
Na koleji (Rasmus Rask Kollegiet) kde jsem bydlela se v baru kromě párty pořádaly také kvízy (na tom jsem dvakrát byla), filmové večery (tady jsem se podívala na Nigtmare Before Christmas) a herní odpoledne! Na jednom takovém herním dni jsem byla (o zbytek jsem vždycky bohužel přišla díky nějakému výletu, který byl zrovna v ten víkend) a moc jsem si to užila. Každý zdarma dostal kus barevného dortu (moc dobrého), k tomu jsem si koupila třešňovou colu a hrála deskovky. Spoluhráče tu sice vyfocené nemám, ale atmosféru můžete nasát z fotek jiných hráčů a her. To odpoledne jsem si zahrála Scrabble, Dominion a Elder Sign (alespoň co si teď po takové době vybavím). Užijte si fotky alespoň z poloviny tak jako já si užila tohle deštivé herní odpoledne v baru :-).
Vítám vás na dánské oslavě narozenin pořádané ESN Odense. A jak že se vlastně v Dánsku slaví? Hlavně nesmí chybět spousta dánských vlajek, dort, hot-dogy a párty hry.
vlajky - jsou všude... jako výzdoba a své místo mají i na dortu, vlajky prostě neodmyslitelně patří k dánským oslavám
dort - dle mě příšerně sladká věc složená z korpusu, pudinku, marmelády, čokolády a polevy
hot-dogy - u nás známý párek v rohlíku se v Dánsku jí s kečupem, hořčicí a jakouci majonézou najednou, to se pak vše doplňuje kyselými okurkami na plátky a sušenou cibulí.... velmi zvláštní kombinace že? ale mě to tak chutnalo, že lituji, že jsem si cibuli nekoupila domů... jen tu hořčici jsem teda vynechávala protože jí nemám ráda
hry - mezi hry na narozeninových párty patří nám všem jistě známé zabírání židlí když se vypne hudba... následoval také tanec s balonky na noze, kde je úkolem rozšlápnou balonky ostatních a zůstat poslední ve hře... a populární je také jezení lékořice bez pomoci rukou a to na čas
Co myslíte, že je typické pro takové české narozeniny? Jak je rádi slavíte právě vy? :-)
Jednoho pěkného slunečného dne (v pátek 8.11. 2013) jme v Dánsku v rámci výuky navštívili soukromou základní školu. Den to byl opravdu vydařený jelikož pro prohlídce školy na nás čekala káva/čaj a pečivo a pak jsme ještě zamířili do místní galerie, poté na večeři k našemu učiteli a završili to koncertem na který náš supr učitel Torben sehnal lístky zdarma. Nějaká fotka z toho čaje a koncertu se tu již mihla a teď je tedy na čase ukázat vám fotky ze školy.
Určitě všichni znáte Hanse Christiana Andersena (to je ten "pán" nahoře :-D) a jeho Malou mořskou vílu, Sněhovou královnu, Císařovi nové šaty a další pohádky. No a protože jsem 4 měsíce žila právě v rodišti tohoto známého pohádkáře tak jsem kromě HCA musea navštívila s naším kuzem dánštiny a dánské kultury i tzv Fyrtøjet - "The Tinderbox". The Tinderbox je takové centrum pro děti a i jejich rodiče, kde se můžete převléknout do kostýmů a hrát si. My jsme si rozhodně vyhráli :-).
The Tinderbox is a cultural centre for children where Hans Christian Andersen's fairytales come to life through play, storytelling, theatre and art.
V říjnu loňského roku jsem měla tu možnost navštívit německé město Hamburg. Jedno vám k tomu řeknu rozhodně... a to, že Hamburg je pro mě nějak prokleté město. Už na cestě do Dánska mě vlak, který měl být přímý, vyhodil v Hamburgu kde jsem musela hledat další spoj do Odense. Zrovna tak byl nějak prokletý tenhle výlet s ESN. Hned ráno se 2 hodiny čekalo na jiný autobus kvůli nějaké poruše toho prvního, načež jsme stáli věčnost v koloně na dálnici protože tam byl zavřený nějaký tunel/most. Útěchou nám bylo akorát pití v autobuse (pivo, cidery, Cola, Sprite, Fanta...). Původně jsme tedy měli být v Hamburgu kolem poledne a nakonec jsme přijeli po 6 večer. To byl akorát tak čas se zapsat do hostelu (již v autobusu se vytvořil seznam po dvojicích... ale i tak následoval na recepci zmatek jelikož pokoje byly po 4 nebo 5 a nějaké byly ještě tak, že byly rozděleny podle pohlaví) a jít na večeři. Vážně se mi ten den nikam nechtělo... navíc se mělo ráno v 5 hodin jít na rybí trh (Fish market). Ještě jsem se večer byla do střešního baru zeptat našich organizátorů jak to bude jelikož povídali o rozdělení se na dvě skupiny což se nestalo. Bylo mi řečeno, že se sejdeme v 6 dole v hale hostelu.
V neděli ráno jsme tedy čekali jak bylo řečeno... ale nikdo nepřišel a nikdo nezvedal telefon. Tak se naše menší skupinka těch co nešli večer pařit vydala sama. Měli jsme kliku protože jeden klučina (co shodou náhod uměl česky ačkoliv je původem tuším Rus... ale jinak žije v Praze) věděl kde to je a jak se tam dostat. Koupili jsme si tedy celodenní lístky na metro a jelo se. Trh byl super. Nejlepší však byl ten východ slunce nad přístavem. Ach ty barvy :-). Po trhu následoval návrat do hostelu na snídani, odhlášení (Zase další problém na seznamu: někdo v noci posprejoval výtah a v hostelu přísahali, že to byl někdo z naší skupiny a že mají nahrávku, kterou ale nechtěli ukázat. Jednomu z organizátorů zadrželi věci s tím, že musíme zaplatit odškodné. Ani nevím jak se to vyřešilo, ale nic jsme naštěstí neplatili.), dání věcí do autobusu a cca 3 hodinová prohlídka města s průvodkyní z ESN Hamburg a následné 3 hodiny volna při kterých bylo největším vyrcholem blaha jídlo v KFC a pro mě ještě sprcháč a peeling z parfumerie Douglas na hlavním nádraží, které bylo metrem kousek od hostelu kde stál i náš autobus. Pak už nás čekala 4 hodinová cesta domů do Odense, kde mě a několika dalším lidem zastavili u RRK kolejí, které jsme cestou do centra míjeli :-). Aspoň jsem tedy nemusela bůhví jak dlouho v centru čekat na bus.
Užijte si fotky :-) tak moc jako já vím, že do Hamburgu musím jet jednou znovu abych si to více užila a vychutnala.
Legoland, Billund, Dánsko... místo kde se znovu stanete dětmi. Výlet organizovala ESN Odense a jeli jsme já, Jerguš (Slovensko), Anna a Julia (Rakousko), Clemence a Anaelle (Francie) a ještě Verča se Sandrou taky z ČR (ale ty na fotkách neuvidíte jelikož se někam vytratily samy). Cena výletu byla 300 DK a zahrnovala vstup a cestu autobusem tam a zpět. Jet s ESN se pořádně vyplatilo jelikož jinak je jenom vstup do Legolandu pomalu těch 300 DK. Dole pod fotkami si můžete přečíst co o výletu napsala na FB události samotná ESN.




